Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou je obec 12 km západně od Havlíčkova Brodu, v okrese Havlíčkův Brod, kraj Vysočina. Žije zde přes 600 obyvatel. Městečko a jeho okolí patří mezi významné turistické cíle.

Zajímavé je, že byť obec má v názvu řeku Sázavu, ta neprotéká tudy, ale míjí ves obloukem o zhruba 5 km severněji. Protože sídel s názvem Lipnice existuje více, tak se do té doby pro upřenění používala různá označení jako Lipnice v Čáslavském kraji či Lipnice u Německého Brodu.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Ta se ale týká původní historické Lipnice, dnešního Dolního Města. Lipnice „horní“ byla založena až s hradem na počátku 14. století. V roce 1370 získala Lipnice městská práva spolu s právem várečným a stala se poměrně významným opevněným sídlem. Historie města byla neoddělitelně spjata s hradem. Také proto bylo město velmi poničeno za třicetileté války, kdy byl hrad v roce 1646 dobýván. Později význam městečka upadal a v roce 1869 společně s hradem městečko vyhořelo. Historie obce je spojena s těžbou žuly a s jejím zpracováním.

Tipy na výlety